Školička Rychnovek

Odloučené pracoviště školy v obci Rychnovek - Zvole

První nepřímá zmínka o škole ve Zvoli je již ze 17. století. Od 18. století jsou informace o škole určitější. Dokonce víme, že v 19. století zde bylo vyučováno přes sto žáků. Proto byla v roce 1881 započata stavba nové školní budovy, která svému účelu slouží dodnes.

Budova školy stojí v klidné malebné části zvané „Na Bunkuli“. V okolí je jen kostel, mateřská škola a několik rodinných domů. Ke škole patří velká zahrada a hřiště, které je přístupné i veřejnosti. Ve škole jsou dvě učebny, tělocvična a nově zřízené prostory školní družiny.

Od září 2006 je škola součástí základní školy Na Ostrově. Díky tomuto sloučení se podařilo školu udržet v době, kdy mnoho vesnických malotřídních škol zaniklo. Ve školním roce 2006/2007 navštěvovalo školu 11 žáků. Učilo se v jednotřídce (1. až 3. ročník). Ve školním roce se 2017/2018 se v Rychnovku vzdělává 28 dětí ve dvou třídách 1. až 4. ročníku.

Záchraně odloučeného pracoviště v Rychnovku - Zvoli napomohla ochotná spolupráce rodičů, školy a představitelů obce. Významně přispěla obnovená důvěra rodičů  a veřejnosti v kvalitu vzdělávání v malotřídce, každodenní práce a úsilí žáků školy, podpora vedení obce a ochota investovat do modernizace vyučovacích metod podle návrhů ředitele školy, implementace kvalitního školního vzdělávacího programu "Ostrov porozumění". To vše bylo a je velmi důležité. Největší podíl na záchraně a současném rozkvětu rychnovské školičky mají však ty dámy, které jí obětovaly několik let svého pracovního života - paní učitelky Lenka Fišerová, Iveta Hofmanová a Stanislava Tomková. Ve školním roce 2017/2018 ruku k dílu přiloží také paní učitelka Marie Nováková a vychovatelka školní družiny Gabriela Hůlková.

Po vyučování se mohou děti aktivně zapojit do zájmových kroužků, které probíhají v budově školy v odpoledních hodinách. Vzdělávání v této škole má příjemnou rodinnou atmosféru, kterou podtrhuje dobrá spolupráce s obcí a mateřskou školou.

Další informace o průběhu a organizaci výuky v Rychnovku - Zvoli naleznete v sekci Školní rok nebo použijte tento odkaz.

Galerie obrázků

Školička Rychnovek