Milada Hartmanová

Autor: Ing. Jaroslav Schovánek, zveřejněno: 31.3.2008

Učitelka ZŠ Na Ostrově v letech 1961 – 1998.

Učit začala ve školním roce 1960 – 61 v Teplicích nad Metují. Celý zbytek pedagogické činnosti věnovala naší škole. V letech 1961 – 64 jako učitelka na 1. stupni, který vystudovala. V letech 1964 – 66 jako pionýrská skupinová vedoucí. V letech 1966 – 98 jako učitelka na 2. stupni, obor výtvarná výchova.

Životní krédo:
„Mít rád lidi a milovat lidi, to je celé tajemství a snad jediný recept na štěstí.“

Říká o sobě:
„Důvěřuji přátelům, kteří mne nikdy nezklamali. Nenávidím slovo lež. Věřím na rozum a lásku. Nejraději maluji nebe a lidi.
Z výtvarníků si nejvíce považuji Leonarda da Vinciho.“

Co by přála dnešní škole?
„Méně hodin a žáků na jednoho učitele, při výtvarné výchově učitele dva. Přísnější klasifikaci chování žáků. Jedničku z chování by mělo mít ve třídě maximálně 10 žáků, kteří si to opravdu zaslouží. A také přítomnost psychologa na škole
pro děti a možná i pro učitele.“

A co vzkázala při odchodu do důchodu přes první ostrovácký časopis Púbertu deváťákům?
„Ať se vám splní vaše představy o novém životě a někdy si na mě vzpomeňte. Třeba až budete prodávat své obrázky
na Karlově mostě.“ (Paní učitelka Langová, která ji tenkrát zpovídala, sice žádné obrázky neprodává, ale věnuje se také umění. Jak naučit děti česky.)

Milada Hartmanová