Viděli jsme krále

Autor: Pavla Pazderová, zveřejněno: 11.5.2023


Na podzim v minulém roce se náš školní kolektiv rozhodl, že využije druhého květnového prodlouženého víkendu k edukativnímu zájezdu do Londýna. Nevíme, jak se o tom dověděl Charles, v každém případě o několik týdnů později prohlásil, že se 6. května nechá korunovat. To už byly přípravy našeho školního zájezdu v plném proudu, a tak jsme se mohli začít těšit na bláznivý víkend.

V pátek 5. května jsme po jedné odpoledne vyrazili na letiště. V Londýně jsme byli už o půl deváté londýnského času, který je posunutý oproti tomu našemu o hodinu zpátky. Tuto „hodinu navíc“ někteří využili k prohlídce stadionu ve Wembley, u jehož paty stál náš hotel.

 Sobotní den jsme chtěli věnovat výletu na pobřeží, kde jsou nádherné přírodní scenérie. Od rána lilo jako z konve. Skupina čtyř odvážných se chtěla mačkat v davu a zamávat novému anglickému králi. Hned ráno se vydali vyzbrojeni pláštěnkami a trpělivostí do centra města. My ostatní jsme se přepravili k vyhlídce na Seven Sisters. I přes vytrvalý anglický déšť a mlhu jsme byli uchváceni křídovými útesy i vyhlídkou na moře. Odpoledne jsme pokračovali do nejznámějšího anglického letoviska, do Brightonu, se známým zábavním parkem na molu, obřím akváriem, výstavním královským palácem z doby Jiřího III. a úžasnou atmosférou. Obě spokojené skupiny si při večeři vyměnily dojmy i fotografie. My jsme viděli kus anglického venkova, naši milovníci davů měli neopakovatelný zážitek z největšího anglického svátku.

 Nedělní cesta za poznáním Londýna byla opravdu náročná. Učili jsme se pohybovat v londýnském metru, navštívili Greenwich a vyfotili se na nultém poledníku, obdivovali loď Cutty Sark, projeli se po Temži, prošli se od Toweru přes Tower Bridge kolem londýnské radnice a křižníku Belfast, okolo paláce Winchesteru a divadla The Globe až ke galerii Tate Modern. Po prohlídce expozice současného umění jsme přešli zpět přes Millenium Bridge ke katedrále sv. Pavla. Odvážlivci, kteří se nebáli zbloudění, si ještě stihli odskočit na nejvyšší budovu Evropy, londýnský The Shard. Nutno dodat, že celý teplý jarní den jsme deštník nevytáhli a nálada byla sluníčková.

Pondělí začalo procházkou  přes St. James´s Park k Buckinghamskému paláci. A tam to přišlo. Zatímco jsme obdivovali architekturu paláce a okolí, po hlavní třídě dosud lemované zátarasy se začali hemžit “bobíci”. Pak projela četa policistů na motorkách, dvě policejní auta a za nimi ON. Mával z projíždějícího vozu a dříve, než nám to došlo, zmizel. Po hlavní třídě defilovala královská garda a my jásali. Viděli jsme anglického krále.

Náměstí Trafalgar Square bylo stále ve znamení korunovace. Všude zátarasy a zábradlí chránící památník admirála Nelsona. Vchod do vyzdobené Národní galerie jsme našli snadno. Zhlédli jsme i všechny slavné obrazy, jejichž reprodukce známe z kalendářů i chodeb některých českých institucí. Jen pro ilustraci, viděli jsme impresionistické Monetovy lekníny i moře, van Goghovy Slunečnice, barokní šerosvit i malby renesančních umělců. Po této přehlídce dokonalosti nás čekalo ještě monumentální rozloučení s kosmopolitním velkoměstem projížďkou na London Eye.  Přestože znovu začínalo pršet, výhled byl nezapomenutelný.

V letadle a autobuse z Prahy do Jaroměře jsme si sdělovali dojmy. Měla-li bych je shrnout, shodli jsme se na tom, že Londýn nás uchvátil nejen svou architekturou a historií, ale také atmosférou. Teambuilding, jak se dnes říká kolektivně strávenému času, se opravdu vydařil. Věříme, že poznatky z tohoto zájezdu, zužitkujeme nejen ke stmelení kolektivu všech našich zaměstnanců, ale také k udržení příjemné atmosféry v naší škole.

Za kolektiv zaměstnanců ZŠ Na Ostrově       Pavla Pazderová

Viděli jsme krále
Viděli jsme krále
Viděli jsme krále