Ostraváček

Autor: Pavla Pazderová , zveřejněno: 16.12.2019


 Ne, nejedná se o překlep. To jen se v Ostravě uřekl konferenciér a udělal z Ostrováčku Ostraváček. Stalo se tak v sobotu dopoledne na celostátní soutěži dětských pěveckých sborů Vánoční akordy.

Do Ostravy jsme jeli pro jistotu už v pátek.Prý abychom byli odpočatí a uvolnění. Jenže celé páteční odpoledne jsme courali po U6. Pro ty, kdo nevědí, co to je, tak je to Malý svět techniky v obrovském areálu Dolních Vítkovic. Ukazuje historii a současnost technických provozů, vysvětluje zábavnou formou fyziku a nechá vás vyzkoušet si některé technologické postupy v praxi.

„Tohle by měla mít každá škola,“ hlásá pan učitel Morávek a já si představuju, jak vedle každé školy stojí hala dvakrát větší než zimní stadión. A taky vidím pana Horkého, jak v té hale učí fyziku. Ten by si to tady užil. Po třech hodinách se s technikou loučíme.

Ubytovali nás ve školní družině ZŠ Fr. Formana na Dubině. Je to škola sídlištní a my v ní máme celé patro, ve kterém je školní družina. Tři ložnice, klubovna, tělocvičny, WC se sprchou. K večeři jsme si objednali pizzu. Pak je zkouška. Padají nám oči a ani nám nevadí, že dneska je večerka stanovena na devátou.

Ráno se vstává v půl sedmé. Jsou to Vánoční akordy, takže k snídani vánočka a čaj. Paní učitelka Kačerová upekla vánočky v místním hypermarketu Albert. Tramvaj jede o půl osmé, na jevišti stojíme o hodinu později. Zatím je to jen zvuková zkouška. Na některé z nás padá tréma. O půl jedenácté jedeme na ostro. Po obědě v místní restauraci se jdeme podívat na kategorii výběrových sborů. Učíme se od mistrů. Je to fajn, ale dlouhý. Jdeme se projít po vánočně nasvícené Ostravě. Chvíli adventního ticha střídá vystoupení bubenického orchestru Jumping Drums. Úžasné. A pak už je vyhlášení.

Odvážíme si Bronzové pásmo a cenu poroty za hudební doprovod. Náš hudební doprovod ve složení Milan Smolík (kontrabas), Milan Morávek a Jakub Bajza (kytary), Nela Kopecká (housle), Vendula Raková (altová zobcová flétna) a Žofie Šťastná (metalofon) si opravdu pochvalu zaslouží. Chválí je i porotce, šéfdirigent ostravské opery Juraj Galatenko, a to je opravdu kapacita. Ředitel soutěže pan Mgr. Zdeněk Ševčík a jeho pravá ruka paní Mgr. Lenka Velikovská chválí celý náš sbor za radost a energii, s jakou zpíváme.

Dneska máme slíbený mejdan. Nejprve spořádáme každý dospělou porci luxusní svíčkové s karlovarským knedlíkem a pak, opilí úspěchem, otevřeme rychlé špunty. Večer hrajeme s míčem v tělocvičně, zpíváme s naší kapelou nebo jen tak povídáme. Gentlemanská dohoda zní – spát ještě dneska. O půlnoci nám všichni naši dospěláci  zazpívají ukolébavku. Rádi zavíráme oči.

Ráno už jen vánočka, balení, úklid a rozloučení s úžasnou paní ředitelkou naší hostitelské školy  Mgr. Ludmilou Večerkovou. Vánoční akordy jsou jednou za dva roky. Slíbili jsme, že zase přijedeme. Pak už jen vlak a dospat se, abychom v pondělí fungovali.  Ostraváček forever!

P.S. Náš zájezd sponzorovali: Město Jaroměř, Milada Bláhová a Milan Smolík. Děkujeme.