Zpívání je naše radost

Autor: Pavla Pazderová, zveřejněno: 7.12.2019


Adventní čas je prý dobou klidu, rozjímání a příprav na Vánoce. Ano, asi to tak někde opravdu je. My, muzikanti, ale máme úplně jiný advent, než všichni ostatní.

Zatímco z okolních domácností voní čisticí prostředky a vánoční cukroví, u nás se prach víří rytmem přeskupovaných partů a místo vanilkových rohlíčků skládáme do řádku písničky.

Jiný program v pondělí, jiný následující den.

Ještě jsme se nevzpamatovali z adventního muzea a už je před námi předvánoční koncert skupiny Blue Star. Zvládnout naprosto odlišný repertoár než ten, který zpíváme na sborových akcích, navíc v duchu třicátých let minulého století, je pro nás docela oříšek. No, jen si zkuste swingovat. A navíc ve velmi rychlém tempu. Naštěstí nám vedoucí orchestru, pan Václav Marek, poslal dopředu nahrávky.

Podvečerní zkouška probíhá, kupodivu, úplně hladce. Někteří jsme sice na jevišti zapomněli všechna slova, ale to se do ostrého startu docvičí. Hlavně, že ladíme.

První dvě skladby nás úplně uklidní. Jde nám to tak nějak samo. Muzikanti se na nás usmívají, orchestr pěkně „šlape“. Necháváme se strhnout rytmem swingových skladeb a je po trémě. I ta slova se vybavují sama od sebe. Ani se nenadějeme a je po koncertě. Děkovačka je naší jedinou odměnou, tedy když nepočítáme ten nádherný pocit uspokojení ze síly vlastního hlasu,  když nepočítáme hlad a žízeň, kterou jsme doteď necítili, když nepočítáme bolavé oči z reflektorů, bolavé nohy z dlouhého stání na nepohodlných praktikáblech, když nepočítáme bolavé ... všechno. Jen ta duše je jako v peří. Přišla to s námi do zákulisí sdílet i paní učitelka Vlasta Nejedlá, která před šesti lety stála před sborem při podobném koncertě. Moc jí za to souznění děkujeme.

Ano, muzika je naše veliká radost. A náš advent je tak trochu šílený. Místo klidu a rozjímání, spěch a zahlcení hudbou. Živou, upřímnou a plnou energie. Máme jí na rozdávání a vy, diváci, to víte. Chodíte ji s námi sdílet face to face do koncertních síní. Děkujeme vám za to.

Jo – a tu prachovku a pečení cukroví nakonec taky zvládneme.