Jana Ptáčková

Autor: Ing. Jaroslav Schovánek, zveřejněno: 31.3.2008
Ředitelka naší školy v letech 1986 – 2000.

Narodila se v Poličce a prý by se tam jednou chtěla vrátit. Měla aprobaci chemie, přírodopis a speciální pedagogika. Začínala na venkovské škole v Trstěnici u Litomyšle – hezčí začátek učitelské praxe si nemohla přát. Pokračovala v Bystřici nad Pernštejnem – horší pokračování ani nemohla zažít. Krátce učila i na ZŠ Boženy Němcové v Jaroměři. Od roku 1974 zakotvila v ZVŠ Josefov, v letech 1981 – 1986 byla jeho ředitelkou.

Od roku 1986 až do odchodu do důchodu v roce 2000 působila na ZŠ Na Ostrově.

Říká o sobě:
"Odmalička jsem tíhla k přírodě, ke zvířatům, přála jsem si psa a tento dětský sen se mi splnil. Mám německého ovčáka Kima. Kdybych se znovu narodila, chtěla bych být právě naším psem.

Kdybych se nestala učitelkou, určitě by ze mě byla veterinářka. K mým koníčkům vedle zvířat patří i rostlinky, zvláště květiny, zahrada. Dále knihy, velké historické romány a hudba, zejména Bohuslav Martinů. Protože mám pět vnoučat, z toho tři v Irsku, více cestuji a komunikuji s počítačem, internet je můj kamarád, zato angličtina zůstává pro mě stále velkou neznámou.

Ráda vzpomínám na žáky, kteří měli zájem o přírodovědu a kteří přicházeli se svými poznatky, názory, dotazy a chtěli se o nich bavit a diskutovat. Nezapomenutelné jsou i společné akce školy, kde žáci předváděli své schopnosti - akademie, sportovní hry, výstavy prací, soutěže. Závidím dnešním žákům možnosti, které mají.

Na Ostrově jsem pracovala ráda, škola má pro mě zvláštní příjemnou, přátelskou atmosféru – těžko se to dá slovy vyjádřit, je to trvalý a intenzivní pocit, jistě se tak cítili i jiní přede mnou a určitě se tak cítíte ve škole i vy.

Učitelům bych popřála pedagogický optimismus, dobré nervy a nekonečnou trpělivost.

Žákům bych připomněla, že mnohým chybí dostatek vůle a píle. Jak řekli jiní moudří před námi – Vědět a znát to by každý chtěl, ale učit se nechce. Neříkej, že nemůžeš, když nechceš! Protože jednou přijde čas, kdy budeš chtít a nebudeš moct."

Životní krédo: "PRO OPTIMISTU NENÍ ŽIVOT PROBLÉMEM, ALE POKAŽDÉ ZNOVU ŘEŠENÍM"

Jana Ptáčková