Vojtěch Pikna

Autor: Ing. Jaroslav Schovánek, zveřejněno: 23.2.2010


Učitel ZŠ Na Ostrově v letech 1968 - 2006.

Řekl o sobě:
„Ke konci války jsem na Ostrov chodil jako žák. V roce 1957 jsem maturoval na zdejší Střední pedagogické škole. První umístěnku jsem dostal do Horního Maršova, kde jsem začal učit na 1. stupni. Po absolvování dvouleté vojenské služby jsem nastoupil na ZŠ při Léčebném ústavu v Janských Lázních. 1.4. 1968 jsem přišel na Ostrov, kterému jsem zůstal věrný až do konce své pedagogické práce v roce 2006. Při zaměstnání jsem dostudoval VŠ a rozšířil si aprobaci o fyziku a technické práce. Rád jsem učil také pěstitelské práce a tělesnou výchovu.“


Jako učitel tělesné výchovy organizoval léta lyžařské kursy pro žáky 7. tříd. Hory miluje stále, rád si jede zalyžovat i na alpské ledovce.

Jeho největším koníčkem je cestování. Kromě severských států má sježděnou celou Evropu. Na otázku, kam by se chtěl ještě podívat, říká, že do Švýcarska, na vlaky a ledovcové dráhy. Tajným snem je pak Yellowstone park v Americe.

A na jaké koníčky mu ještě zbývá čas? Rád pořizuje foto ze svých cest, doma zvelebuje zahradu a v posledních letech se věnuje hlavně svým vnoučatům. Po dvou dcerách a vnučkách, které má už odrostlé (Simona studuje Pedagogickou fakultu v Ostravě - OV, HV a Sabina maturovala na veterinární škole) se dočkal vnuků. Adámek půjde už do školy, Adrianovi je sedm měsíců.

Koníček, vlastně kůň, který ho téměř celý život zaměstnával, je auto. Od roku 1963 až doposud vychovává v autoškole mladé adepty řízení.

A nakonec otázka na tělo. Kdyby se měl ještě jednou rozhodnout, kam jít, co studovat. Jaká by byla jeho volba?
„Asi bych šel do toho znova“, říká po krátkém zaváhání učitel, který věnoval této škole téměř čtyřicet let svého života.

Vojtěch Pikna