Soutěž v předlékařské první pomoci

Autor: Pavla Pazderová , zveřejněno: 26.11.2018

Ve středu 21. listopadu se v Trutnově konala Soutěž v předlékařské první pomoci. Naši školu reprezentovala hned dvě soutěžní družstva. První, zkušené družstvo našich deváťáků ve složení Pavlína Kuhajdíková, Kristýna Voborníková a Matěj Šejna, už tuto soutěž znalo z minulých ročníků, družstvo šesťáků Sofie Kábrtová, Kristýna Štěrbová a Nikola Šitěva  jelo do neznáma.

Každý soutěžní tým absolvoval nejen teoretický test, ale také dvě modelové situace. Ta první, výbuch chemické látky s poraněním dvou osob, byla tak realistická, že vyvedla z míry i zkušené záchranáře. Naše družstva se nezalekla a raněné ořetřila správně. Na tonoucí vodáky již byli soutěžící psychicky připraveni, a tak je nezaskočil ani promodralý figurant předstírající smrt, ani jeho kamarád v hypovolemickém šoku. Cennou zkušenost s ukázkovými modelovými situacemi a raněnými, kteří se chovali opravdu tak, jak by to asi vypadalo ve skutečnosti, doplnila i následná instruktáž odborných porotců, kteří každému týmu ihned po ohodnocení vysvětlili, kde udělal chyby. A věřte, že se hodnotila každá drobnůstka.

Ve velmi silně obsazené kategorii, ve které soutěžilo devatenáct družstev z celého Královéhradeckého kraje, naše soutěžní týmy obsadily 16. a 2. místo, za což si zaslouží velkou pochvalu. Umístění ale není to nejdůležitější. Cenné je hlavně to, že těchto šest našich žáků by v případě ohrožení lidského života dokázalo člověka v nouzi zachránit. A co vy? Dokázali byste to taky?