Dětský názor na lásku

Autor: Administrator, zveřejněno: 28.1.2009


Před nedávnem mi přišel takový ten přeposílací mail. Popravdě řečeno tyhle maily častokrát smažu dříve, než je přečtu. Zaplňují Vám vaši schránku a jediné, co se po Vás chce je, abyste ho odeslaly dalším 150 nejbližším přátelům, kteří by Vám měli odpovědět, pokud Vás považují za přátele, a tak podobně.

Blíží se svátek sv. Valentýna a tak mi název mailu „Dětský názor na lásku“ přišel tak nějak příhodný. Když jsem si ho přečetla, napadlo mě, že je to velmi roztomilé, ale odpovědi vybraného vzorku dětí byly mnohem hlubší a měly širší rozhled, než si kdy dovedeme představit a to mi přišlo poněkud nadsazené. A tak když jsme společně s dětmi vyráběli valentýnská přáníčka, vzpomněla jsem si na tento mail.

Položila jsem holčičce sedící vedle mne otázku, co je podle ní láska a její odpověď byla přesně taková, jakou jsem čekala: „Láska je, když se lidé mají rádi“. Měla jsem ten dobrý pocit, že jsem si potvrdila svou domněnku, odpovědi musely být nadsazené a trošku přikrášlené. Jaké však bylo moje překvapení, když se od vedlejšího stolu ozvala, pro mne nečekaná, odpověď: „Láska je, když se holka s klukem potká na záchodě“. Tahle odpověď vyloudila úsměv na mé tváři, pravděpodobnost, že dívka potká chlapce na dívčích záchodech, je tak malá, že mě překvapilo, jak mohla dojít k takovému názoru.

A tak mě napadlo, že spolu s dětmi by nebylo špatné do přáníček napsat jejich vlastní názory na lásku. Většina však svůj názor byla ochotna sdělit, ale ne napsat do přání a tak jsme tuhle otázku pojali jako anketu. Většina odpověděla tradičně: „Láska je, když se mají dva rádi“, a tak jsem vybrala ty poněkud netradiční. Odpovídaly na ni děti ve věku 8 - 10 let.

Co je to láska?

Láska je, když někdo někoho potká v tanečních nebo když se někdo někomu líbí.                                                                                       
Anna, 10 let

Láska je muzikál.                                                                                                    
Jakub, 9 let

Podle mě je to romantická večeře, Terezka P. a romantika.                                            
Filip, 8 let

To je, když se dva mají rádi a pozvou se na rande.                                                     
Eva, 10 let

Když se mají dva lidi rádi. Láska je nade vše.
Valerie, 9 let

Když jsou dva spolu šťastní.                                                                                      
Nikola, 8 let

Když kluk holce koupí zmrzlinu a ona jí pak spadne. Nebo taky když mě mamka pohladí. 
Tereza, 10 let

Láska znamená rodinu, líbaní večer a muziku.
Lukáš, 9 let

Láska je, že se má někdo rád a také manželství.  
Filip, 8 let

Láska je, když se dva líbají pod jabloní.
Vojtěch, 10 let

Láska je zasnoubení.
Anna, 8 let

Láska jsou romantické procházky.
Kristýna a Jiří, 8 let

Když se lidé mají rádi, pomáhají si a můj kluk
J. 
Adéla, 10 let

Je to člověk, který miluje nebo dva lidi, kteří se mají rádi.
Jan, 8 let

Láska podle mě může být sourozenecká, dospělácká, dětská, miminkovská a rodinská. 
Lucie, 10 let

Láska je být na dovolené.                                                                                           
Marek, 9 let

Láska je, když se někdo zamiluje do hip-hopu a pak do kluka hip-hopera. 
Anna, 10 let

Láska je manželství, mít se rádi, rodina a děti.
Barbora, 9 let

Když dva spolu chodí a taky chodí do kina.
Dominik, 10 let

Láska je to, když mi mamka udělá dobrý oběd.
Milan, 9 let

Láska pro mě znamená to, že se mají lidi rádi, anebo když má někdo rád nějaký jídlo, pití, ovoce nebo zmrzlinu.
Kristýna, 10 let

Láska je k rodině, ke sportu, ke Karolíně K., k učení. Láska znamená mít se rádi.
Lukáš, 9 let

Láska je člověk, který miluje svoji holku nebo ten, který našel svého milujícího člověka.
Maxim, 8 let

Láska je líbání. A taky můj brácha. Vždycky se nemůžu dočkat, až přijede domů. A třeba i krásný listí, to by mělo být snad chráněný
Jakub, 10 let

Co to znamená láska?

Pod láskou si představuji dva lidi, kteří se mají rádi. Pro mě existuje i láska kamarádská. Ale i já mám svoji lásku. Podle mně má každý tu svou, i když to nechce přiznat. Každý má rád svou rodinu. Na svatbě by měl každý potkat svoji lásku. Někdo si však musí vzít i toho, ke kterému žádnou lásku necítí. Někdo dokonce tají i to, že měl svatbu. O svatbě své dcery nebo syna nevědí třeba ani rodiče. Teď se vracím k rodinné lásce. Nějaká rodina se nemá ráda a pak dochází k tak zvanému rozvodu.

Některé rodiny, teda někteří rodiče, zůstávají sami. Některý z rodičů si vezme své děti do vlastní péče. Já mám rodinu celou po hromadě a jsem za to ráda. Mezi námi všemi z naší rodiny cítíme lásku. Mám svojí rodinu ráda stejně. Nějaké rodiny rozlišují, kdo je z rodiny nejlepší a kdo nejhorší. Některé rodiny se vůbec nenavštěvují. I sourozenci, kteří se perou a nadávají si, se mají rádi. Někdy si přece pomůžou a pohrají si spolu! U nějakých lidí je velice poznat, že milují, ale skoro nikdy nepoznáte koho. Když se rodiče některých dětí rozvedou, je jim to strašně líto. Potom se s nikým nebaví, protože mají zlost na oba rodiče. Ale někdy se však usmíří. Někdo nevidí své rodiče a sourozence třeba i dva dny. A pak tu opravdovou lásku nemůže cítit. Někdo jí nemůže cítit v okolí.

Nemůže cítit lásku k: babičce, dědovi, strýci a tetě. Když se lidi v rodině pořádně nestýkají, tak se moc nepoznají. Já mám sestřenici, bratrance, tetu a strýce až v Praze. Tím, že hodně jezdíme do Hradce Králové za babičkou a oni tam také jezdí docela dost na to, že bydlí tak daleko od Hradce Králové. My také jezdíme do Prahy. Mezi námi je prostě opravdová láska!!! Ale naše rodina se šíří dál a dál. Další dvě sestřenky mám ve Stakorách. Stakory jsou poměrně daleko od Jaroměře. Moje nejstarší sestřenka už byla v tanečních a druhá sestřenka chodí na ZŠ. Jejich rodiče pracují, ale mají se rádi. Děda mi umřel, když ségra byla kojenec. Mám jenom dvě fotky, na kterých je děda. Babička ho dosud miluje a pořád ji zaráží, že nemá manžela. Teď už jsem velká a dosud mi děda chybí. Děda byl moc fajn a srandovní. Ráda chodím k babičce, aby doma nebyla sama. Někdy u ní dokonce spím. Přesto miluji celou rodinu.

A TOHLE JE TA RODINNÁ LÁSKA. Nejenom rodinná!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Karolína Nováková, 8 let

Co říci na závěr? Velice mě překvapilo, že už v tomhle věku jediné a hlavní téma, které děti řeší každý den a je jejich největším momentem štěstí i jablkem sváru, je láska. Každý den řeší vzájemné vztahy, kdo s kým chodí, kdo se s kým rozešel, kdo se komu líbí a nelíbí a kdo se ke komu hodí. Proto mi tahle malinká anketa přišla jako zajímavý pohled do jejich dětské duše. Přiznejme si, nebylo by hezké, kdyby nám některé city zůstaly na celý život? Oni se za ně nestydí.