Ostrováček - koncert v aule školy

Autor: Pavla Pazderová, zveřejněno: 16.12.2022


Ve čtvrtek 15. prosince se v aule konal dychtivě očekávaný adventní koncert obou oddělení školního sboru Ostrováček.

Přípravu ale doprovázela nevídaná smůla. Sbormistři se skoro báli otevřít Edookit, aby nemuseli řešit, kdo z dětí zase onemocněl. Flétnistka, houslista nebo další sólista? Program koncertu se tak průběžně až do posledních chvil měnil podle toho, kdo zrovna vlastnil či nevlastnil hlas. V pondělí se navíc ukázalo, že jeden ze základních kamenů, pan učitel Morávek, ulehl taky. Začal kolotoč shánění zájemců o bobříka odvahy. Odvážným se nakonec ukázal být Pavel Šimek, který zúročil všechna léta v roli posluchače, kdy chodil na koncerty svých dvou dcer a ostatně i své manželky, sbormistryně přípravného oddělení sboru. Kontrabasista Milan Smolík, který má ve sboru také dvě vnoučata, je už naším stálým spolupracovníkem stejně jako klavíristka Jana Přibylová, která zachránila jednu ze skladeb přiznáním, že houslové sólo si s dcerou Emičkou hrají doma jen tak pro radost. A flétnistka Veronika Jirmanová je bývalou dlouholetou členkou souboru, takže svůj part převzala den před koncertem bez jakýchkoli protestů. Ve čtvrtek tak na pódium nastoupili všichni zdraví, méně zdraví i nezdraví zpěváčci a improvizovaná hudební skupina přátel hudby a Ostrováčku zvlášť.

 Koncert se nakonec vydařil a dnes již můžeme říct, že k příjemnému poslechu hudby přinesl i mnohá další pozitiva. Děti se ujistily o tom, že dokáží překonat samy sebe a s úsměvem prodat vše, co se naučily. Dospělí zjistili, že z jejich svěřenců rostou skvělí muzikanti, kteří dokáží bravurně improvizovat, odezírají sbormistryni ze rtů texty, protože je neumějí, když přece tahle skladba bude až na Tříkrálovém koncertě, které nevyvede z míry náhlá změna a kteří se celou dobu tváří naprosto přirozeně. Přesvědčili se o tom, že mezi jaroměřskými muzikanty jsou takoví, kteří neváhají ukrojit díl ze svého volného času a ze dne na den nacvičí celý repertoár, aby se koncert nemusel  zrušit. Všechny zahřálo, že laskavé publikum se usmívalo, tleskalo a dokonce zpívalo jako pokaždé, když je koncert připravený do poslední tečky.

Čtvrteční koncert byl prostě dalším krásným setkáním ostrovácké rodiny.

 

P.S. Děkuji všem viditelným i neviditelným pomocníkům. Děkuji Věrce za dozor u sboru, Evě, Petře a Veronice za prodej vánočních suvenýrů, Janě a žákům INV za výrobu plakátu a programů, výtvarnicím Evě a Verunce, za vánoční výzdobu auly a chodeb, rodičům v roli řidičů a donašečů zapomenutých stejnokrojů, Vlastě za to, že na nás myslela s občerstvením, protože sama ví, že se nestihneme najíst a napít, Davidovi za kytku, Milanovi, Pavlovi, Janě, Veronice a hlavně kolegyni sbormistryni Janě za náročnou spolupráci a především všem našim zpěváčkům za zážitek, který jsme s nimi prožili.