Ostrováček v Petrof galery

Autor: Pavla Pazderová , zveřejněno: 5.12.2017


V pátek 1. prosince se v Hradci Králové v továrně na klavíry značky Petrof konalo slavnostní otevření Petrof galery, která veřejnosti nabízí nové multifunkční prostory ke kulturním setkáním.

Na tuto významnou akci dostal pozvání i náš pěvecký sbor Ostrováček.

Protože slavnost se konala až od 13 hodin, využili jsme dopoledne k mimořádné zkoušce s naší klavíristkou a až do oběda se věnovali přípravě na vánoční koncerty. Po obědě jsme vyrazili na výlet.

Prostory Petrof galery jsou v industriálním stylu, přiznávajícím původní účel haly, totiž montáž klavírů. V hlavním velkém sále určeném hudebním produkcím se konal jeden koncert za druhým, nás ale spíše zajímaly propagační stánky s nafukovacími balónky. Rozkoukali jsme se a objevili ještě další atrakce - malování na obličej a skákací hrad.

Nejprve jsme si ale šli prohlédnout kavárnu, kde jsme si dokonce za zvuku nádherného klavíru zazpívali. Náhodnému publiku se to líbilo. Nám se zase líbila výstava koncertních křídel. Dokážete si představit, že nejlevnější z nich stojí 800 000 Kč? To nejdražší byste si mohli koupit za 4 300 000 Kč, ale asi byste to neudělali, protože by se vám domů nevešlo. Tak jsme si alespoň zabrnkali. To se dnes smělo a nevadilo to ani tomu pánovi, který o klavírech vyprávěl a občas si zahrál začátek klavírního koncertu b moll P. I Čajkovského. To náš Kuba Bajza zatím neumí, ale zahrál si snad na všechny klavírní modely. Zatímco my jsme stáli frontu na přeměnu na zombie, Kuba hrál a hrál.

V salónku paní Ivana Petrof povídala o historii rodu Petrof, ale to jsme si nechali na příště. Máme totiž příslib, že můžeme přijet na exkurzi a prohlédnout si nejen muzeum, ale i celou výrobu těchto nádherných hudebních nástrojů od prkýnka až po hotový výrobek. Těšíme se, ale dneska už máme kultury plné uši. Na zpáteční cestě k nádraží přemluvíme sbormistry alespoň na malou chvilku do Auparku. Za odměnu Adam zapomene batoh u Mac Donaldu a pan učitel Morávek se proběhne po eskalátorech. Vlak stíháme jen tak tak – stejně má nakonec 10 minut zpoždění. Byl to moc hezký výlet. Příští měsíc jedeme do Hradce znova, tak se už můžeme těšit...

Za Ostrováček Pavla Pazderová a Milan Morávek

Ostrováček v Petrof galery
Ostrováček v Petrof galery