Na skok do hřebčína

Autor: Mgr. Jana Šubrtová, zveřejněno: 25.6.2012

Exkurze žáků 7. ročníků do hřebčína v Jeníkově u Hořic.

Dne 21.6.2012 vyrazili žáci 7. ročníků na exkurzi do hřebčína v Jeníkově u Hořic, který je známý největším chovem koní plemen Norik a Shagya-arab. Výprava byla spojena s ukázkou kování koní, která byla zaštítěna učni SŠŘ Jaroměř oboru kovář-podkovář. Na vlastní oči jsme se přesvědčili, že okovat koně není jednoduché a je třeba k tomu využít mnoho síly, jednak při výměně podkovy, jednak při samotném podpírání koně, který váží okolo 700 – 900 kg.

V současnosti hřebčín čítá na 120 koní, kteří jsou po celém pastevním období na pastvách, což jim zajišťuje nepřetržitý přísun krmiva a zároveň podporuje jejich zdravý vývoj. Hřebčín se také podílí na chovu skotu plemene Aberdeen Argus, který dále prodává.

Areál hřebčína Jeníkov nabízí rekreační pobyty na farmě i turistické vyjížďky, dále se zúčastňuje chovatelských přehlídek u nás i v zahraničí. Odchovaní a vycvičení koně jsou připraveni například pro službu pohraniční policie, celní stráže i správ národních parků.

Měli jsme možnost poznat vybrané koně z těsné blízkosti, prohlédli jsme si stáje i pozorovali pasoucí se stádo. V závěru exkurze jsme se zastavili v rodišti Karla Jaromíra Erbena, v Miletíně. Tam jsme si připomenuli osobnost spisovatele našeho kraje a ochutnali krajovou specialitu – Miletínské modlitbičky, které se vyrábějí již od roku 1820.

Na skok do hřebčína