Noc s Andersenem

Autor: Mgr. Jana Šubrtová, zveřejněno: 30.3.2012


Žáci 7. ročníku se zapojili do celorepublikové akce s názvem Noc s Andersenem, která se pořádá již od roku 2000. Oslavuje nejen svátek dětské knihy, ale také připomíná narození jednoho z nejvýznamnějších celosvětových pohádkářů, dánského spisovatele, Hanse Christiana Andersena.
 
Ve čtvrtek 29. března jsme se s žáky 7.A a 7.B vydali do Městské knihovny v Jaroměři, kde pro nás byl připravený bohatý program zaměřený na spisovatelku našeho kraje Boženu Němcovou (1820-1862).
 
Po milém přivítání jsme byli rozděleni do skupinek. Čekaly nás různorodé úkoly, za jejichž splnění skupina získala indicii. Hlavním cílem bylo zjistit název jedné z povídek Boženy Němcové. Ač to byl úkol zpočátku nelehký, jelikož titul obsahoval dvě slova, pro dvojici děvčat ze 7.B, Adélu Jevčákovou a Kateřinu Kočí, to byla hračka. Stačily jim pouhé dvě indicie.
 
I vy si můžete vyzkoušet, zda byste odkryli název povídky. Zde máte nápovědy: oslovení, Jan Amos Komenský, stvořitel, Země Nezemě a kapitán Hook, pedagog; železný pás, Mordor a Boromir; kantor. Už víte?
 
Všichni účastníci nakonec přišli na titul ukrytý pod indiciemi. Němcová zde vypráví o době, kdy chodila do školy ve Chvalně: „Šest let byla jsem v Chvalně, a čemu jsem se tam naučila, to mi zůstalo dobrým základem dalšího učení; a nejen já, ale všickni, kteří jsme tam do školy chodili, na pana učitele s vděčným srdcem pamatovat budeme. Naučilť nás milovati boha, vlast a bližního jako sebe samého, a i méně schopní tolik vědomosti nabyli, co každému k živobytí nevyhnutelně třeba.“ (Karla a jiné povídky, Praha: Albatros, 1974). Ano, jedná se o poslední dokončenou povídku Pan učitel z roku 1860.

 
Program večera pokračoval také ve škole, kde jsme i přenocovali. V úvodu byl pro chtivé čtenáře připravený běhací literární diktát o životě Boženy Němcové. Poněvadž byla sběratelkou ústní lidové slovesnosti, v následujícím zadání bylo třeba doplnit názvy známých lidových pohádek, ze kterých vyšla tajenka odkazující na poslechovou ukázku z příjezdu babičky na Staré bělidlo. Otázky týkající se poslechu zodpověděli posluchači na výbornou. Ani filmová ukázka z Babičky (zpracování z roku 1971) nebyla opomenuta, a tak mohli žáci, tentokrát v roli diváků, poznávat okolí Starého bělidla.
 
Druhá část programu byla věnována Andersenovi, který patří ke špičce světové pohádky. K němu čtenáře dovedly až indicie, jež byly pečlivě ukryty. Nakonec byly nalezeny a složení „puzzle“ dalo jasnou odpověď – Hans Christian Andersen. I cestu vzdušnou čarou do Kodaně jsme si ukázali. Následovala pohádka Statečný cínový vojáček, kterou jsme si přečetli a rozebrali. Zapeklitým úkolem bylo z rozházených slabik znovu „slepit“ název pohádky. Aktivita se na chvíli stala dokonce lekcí dánštiny. Dále jsme si poslechli známý pohádkový příběh Císařovy nové šaty. V závěru večera, když už jsme leželi ve spacácích, jsme zhlédli tři animované Andersenovy pohádky.
 
 Noc s Andersenem i Němcovou se vydařila a my se těšíme na příští ročník.   

Galerie obrázků

Noc s Andersenem
Noc s Andersenem
Noc s Andersenem
Noc s Andersenem
Noc s Andersenem
Noc s Andersenem
Noc s Andersenem
Noc s Andersenem
Noc s Andersenem
Noc s Andersenem
Noc s Andersenem
Noc s Andersenem
Noc s Andersenem
Noc s Andersenem
Noc s Andersenem