Autor: Lucie Kubálková, zveřejněno: 11.3.2022

Dobrý den,

zdravím Vás ze Základní školy Na Ostrově. Jak víte, v uplynulých měsících proběhly na naší škole dvě sbírky v rámci projektu Fundraising Days. Cílem je, aby si děti uvědomily, že při troše dobré vůle může každý pomoci proměňovat svět, ve kterém žije, k lepšímu. V té době však žáci osmého ročníku netušili, jak své nově nabyté zkušenosti s charitativní činností budou moci dále využít.

S velkou radostí jsem sledovala jejich iniciativu, kdy se hned po vypuknutí války na Ukrajině rozhodli uspořádat sbírku novou. Vytvořili plakáty, ochotně se přihlásili do služeb k přebírání darů, které do školy v prvním březnovém týdnu přinášeli naši žáci i jejich rodiče. A počínali se opravdu skvěle.

Naši sbírku jsme rozdělili na dvě části a zaměřili jsme se především na potraviny pro malé děti, pleny, vlhčené ubrousky, sunary, kašičky, výživy, kapsičky ... (sbírka pro Potravinovou banku, která se stará o potřeby ukrajinských uprchlíků) a hygienické potřeby, potraviny, deky, ponožky, ... (sbírka pro Ukrajinskou obec v Pardubicích, která dary dále distribuuje a předává na Ukrajinu).

"Charitativní tsunami", které ve středu 2. března v 7:30 vypuklo, nám doslova vyrazilo dech. Během tří dnů se podařilo vybrat více než tunu materiálu, což předčilo všechna naše očekávání!!! A to jsme optimisté.

Děkujeme za spolupráci paní Šilhánové Hajpišlové z Odboru sociálních věcí a zdravotnictví MÚ v Jaroměři, která pro nás prostřednictvím dobrovolníků z Pevnosti Josefov zajistila odvoz sbírky pro Potravinovou banku. Převoz pomoci pro Ukrajinskou obec v Pardubicích si vzala na starost paní učitelka Těšinová s manželem.

Děkuji žákům z osmých tříd, kteří dary přebírali, neúnavně třídili, balili a vážili. Dále žákům z devátého ročníku, kteří obrovské množství krabic nakládali do přistavených aut. A samozřejmě všem svým kolegům, kteří každé ráno přispěchali a pomáhali dary přebírat a třídit.

Situace na Ukrajině bude nadále vyžadovat pomoc nás všech, proto jsme se rozhodli, že budeme naše sbírky pravidelně opakovat. S řadou rodičů jsem v posledním týdnu komunikovala o tom, co vybíráme nyní a co plánujeme vybírat dále. O všem budete včas informováni.

Děkujeme, že můžeme společně pomáhat!