Čtu, čteš, čteme

Autor: Simona Soukalová , zveřejněno: 15.11.2016

Rozvoji čtenářské gramotnosti na naší škole věnujeme již dávno velkou pozornost (i v době, kdy pojem „čtenářská gramotnost“ ještě nebyl módním slovem). Například čtenářské dílny se staly nedílnou a oblíbenou součástí výuky českého jazyka. Na místě je také připomenout dlouholetou spolupráci s Městskou knihovnou Jaroměř. Každý rok sem při hodinách češtiny zavítají postupně všichni žáci od malých prvňáčků, kteří svět knížek teprve objevují, až po zkušené čtenáře – deváťáky.

Za devět let tak děti postupně projdou za pomoci ochotných pracovnic knihovny všemi zákoutími knihovny, naučí se nejprve s knížkami správně zacházet, později už i hledat v rejstříku autorů, vyhledávat knihy podle oborů, besedují nad knížkami spisovatelů, o kterých se učí ve škole, atd. Prostě v knihovně všichni společně objevují kouzelný svět knížek a s nimi spojený svět dětské fantazie.

Zážitkem pro děti z 1. třídy vždy je tzv. Pasování na čtenáře v prostorách knihovny ve chvíli, kdy už umí číst a stávají se opravdovými čtenáři. A ty starší pak nepřekvapí ve škole zadaný referát z jakéhokoli oboru – v knihovně jim ochotně poradí a pomohou.

Proto všem současným i bývalým jaroměřským knihovnicím děkuji za mnohaletou vstřícnost a ochotu, a to nejen jménem vyučujících, ale především jménem našich žáků.

Čtu, čteš, čteme