Exkurze do jaroměřské pobočky akciové společnosti Juta

Autor: Administrator, zveřejněno: 1.6.2008


V rámci předmětu Pracovní činnosti se dne 30. května 2008 měli žáci devátých ročníků možnost podívat do dalšího z významných podniků našeho města.

Posledním místem, kam jsme v rámci výše zmíněného předmětu v tomto školním roce vypravili, byla společnost Juta. Zahájení prohlídky se konalo ve vile továrníka Etricha, který byl původním majitelem podniku. Vila samotná je impozantní objekt chráněný jako historická památka. Ve vstupní hale je pamětní deska, která připomíná návštěvu císaře Františka Josefa  ve druhé polovině devatenáctého století. V prostorné jídelně jsme se dozvěděli něco o historii továrny i její současnosti. Překvapením pro nás bylo, že juta, což jsou vlastně lýková vlákna jutovníku, která se zpracovávají na textilní surovinu k výrobě hrubých tkanin (např. pytlů, provazů či koberců), se ve výrobě už vůbec nepoužívá, a tak zůstal jen název firmy.

Ve třetím tisíciletí se v tomto podniku vyrábějí různé druhy geotextílií, fólie, které se používají na skládkách, či nopková fólie pro provádění hydroizolací. Podívali jsme do prostorných tkalcoven a sledovali výrobu pytlů od úplného počátku až po jejich sešívání na strojích.

V závěru prohlídky nám náš průvodce sdělil, o jaké profese mají při přijímání nových pracovníků zájem. Naše poděkování patří managmentu společnosti, který nám celou exkurzi umožnil.