Klokan nemusí být vždy jen zvíře

Autor: Administrator, zveřejněno: 7.4.2008

27. 3. se vybraní žáci naší školy účastnili soutěže „Matematický klokan“.

Ve čtvrtek se vybraní žáci druhých až osmých ročníků zúčastnili soutěže „Matematický klokan“. Z každého ročníku bylo vybráno 10 žáků, kteří ve stanovený čas zasedli do příslušných učeben. Cvrčci, žáčkové 2. a 3. ročníků, odpovídali na 12 otázek. Pro starší _ Klokánky(4. a 5. ročníky ), Benjamíny (6. a 7. ročníky) a Kadety (8. a 9. ročníky) čekal test s 24 otázkami. Nejvíce zapáleni pro soutěž byli ti mladší. Nejvyšší počet bodů 95 ze 120 možných na škole získal Vladimír Křivský z 5.B, z Benjamínů byl nejlepší Lukáš Lhotský z 6.B a mezi Kadety byli nejlepší Radovan Brožek z 8.B a Jitka Formanová z 8.A. Statistiky s počty žáků a s jejich výsledky se zasílají do centra v Olomouci. Tady pak vypracují přehled za celou Českou republiku a pošlou zpět zúčastněným školám.

Počátky této soutěže jsou spojeny se jménem australského matematika Petera O'Hallorana. Jeho záměrem nebylo vytvořit novou soutěž pro nejlepší, nejtalentovanější matematiky (v České republice je takovou soutěží například Matematická olympiáda), ale získávat pro matematiku "normální" žáky.

V roce 1991 zorganizovala skupina francouzských matematiků, inspirovaná australským příkladem, soutěž, pro niž užila sympatický symbol - klokana. Z Francie se Matematický klokan dále úspěšně rozšířil do řady evropských zemí. Oblibu soutěže dokumentují počty soutěžících - v roce 2002 se do soutěže zapojilo dva a čtvrt miliónu řešitelů ze 30 zemí Evropy a Ameriky. Soutěžní úlohy jsou zástupci účastnických států pečlivě a společně vybírány, takže ve všech zemích se zadávají tytéž příklady, a to v jediný den. V České republice byl Matematický klokan uspořádán poprvé v roce 1995. V roce 2003 se soutěží v pěti kategoriích: Studentům středních škol jsou určeny kategorie Junior (1. a 2. ročník) a Student (3. a 4. ročník). Počet účastníků se rok za rokem zvyšuje. V prvním ročníku řešilo úlohy 25 tisíc žáků a studentů, v pátém ročníku již počet účastníků z celé ČR překročil 250 tisíc, čímž jsme mezi více než 25 evropskými zeměmi obsadili druhé místo v žebříčku podle absolutního počtu řešitelů., jejíž koordinační centrum je v Paříži. Pořadatelem Klokana mezi soutěže kategorie A – plně hrazené z prostředků MŠMT.