Exkurze ve firmě Zahradnictví Černý v Jaroměři

Autor: Administrator, zveřejněno: 17.5.2008


V rámci předmětu Pracovní činnosti se dne 16. května 2008 měli žáci devátých ročníků možnost podívat do další z firem našeho města.

Návštěva v zahradnictví byla pro všechny zúčastněné vítanou změnou, neboť v rámci předchozích exkurzí jsme se pohybovali v prostorách zasvěcených výrobě komponentů pro automobilový průmysl. Průvodcem nám byl RNDr. Jan Černý, který připravenou přednášku přizpůsobil věkové skladbě a zahradnickému povědomí žáků základní školy. Domnívám se, že právě proto vzbudila celá prohlídka až překvapivý zájem.

Prohlédli jsme si prostorné skleníky, ve kterých se pěstují různé druhy okrasných rostlin. Mnozí z nás poznali květiny, které každoročně od jara do podzimu zdobí okna našich domů či záhony zahrad.  Pan doktor nám během celého programu vyprávěl o historii své rodiny, ukázal nám petúnie vyšlechtěné jeho předky a v hrubých obrysech nám sdělil vizi, kam by měla firma v budoucnosti směřovat. Dozvěděli jsme se, že semena z Jaroměře směřují bez výjimky do celého světa. Na vlastní oči jsme viděli některé z prováděných postupů, což zaujalo především žáky, kteří se v průběhu letních prázdnin do zahradnictví chystají na brigádu.

Na konci dostal každý krásnou fialovou petúnii a několik rad, jakou péči ji věnovat, aby svému novému majiteli přinesla hodně radosti. Nepochybuji o tom, že velká část naslouchajících nebyla v tomto zahradnictví naposledy.