Mumifikace ve škole? Žádný problém…

Autor: Administrator, zveřejněno: 25.3.2008

V následujícím článku získáte návod, jak si podomácku vyrobit nefalšovanou egyptskou mumii.

Už Komenský zastával názor, že by během vyučování  měla převažovat názornost, aby si děti lépe zapamatovaly učivo. I já jsem se rozhodla jít cestou učitele národů a na hodině dějepisu v 6.B a v 6.C si názorně vyzkoušet umění mumifikace starých Egypťanů. Podotýkám, že nápad nevzešel z mé hlavy, ale prozradila nám ho jedna lektorka na školení.

Jak tedy vyrobit mumii? Nejprve si musíte opatřit tělo, ale to se nepodařilo sehnat ani nám (žádného známého na patalogii nemám a obětovat kolegyni ze sborovny se mi nechtělo). Stačí tedy, když si seženete plyšáka (panenku).

Přistupte k pomyslnému tělu a drátem skrz nos vyškrábněte mozek. Nožem a lžičkou vyndejte vnitřnosti, vložte je do předem připravených nádob (kanop), vodou omyjte tělo, vytřete ho olejem a naložte ho do přírodní soli(natronu). Teď by se mělo nechat sedmdesát dní odležet.

Po vypuštění oleje vezměte piliny, kterými tělo naplňte. Pryskyřicí  natřete povrch kůže a gázou nebo toaletním papírem mrtvolu  obalte. Líčidly omalujte obličej, nasaďte posmrtnou masku (stačí vystřižená z papíru) a ozdobte mumii amulety (prstýnky, kameny, přívěšky).

Nachystejte si menší krabici od bot (dřevěná rakev by byla moc těžká), kterou vložíte do větší krabice od bot (sarkofág se nám nepodařilo z Egypta odvézt). Nakonec se svými kamarády udělejte smuteční průvod a sarkofág uložte do hrobu (pohřebiště si můžete udělat    i z pokojíčku).