Jak se bránit proti nákaze chřipkou

Autor: Ing. Jaroslav Schovánek, zveřejněno: 22.12.2015


Zimní období přináší zvýšený počet nakažených chřipkou. Pokud jsme se rozhodli, že se nedáme z různých důvodů očkovat, měli bychom alespoň výrazněji začít dbát na prevenci.

Jedinými možnými místy vstupu viru do organismu jsou nosní dírky a ústa. Kontaktu s virem se bohužel vyhnout nemůžeme, můžeme mu ovšem zabránit v šíření, protože chřipkovému viru trvá přibližně 2-3 dny po první infekci v krku nebo nosních dutinách, aby se rozšířil do celého organismu.

Jak by tedy prevence měla vypadat?                                                                                                 

1. Měli bychom si často mýt ruce teplou vodou a mýdlem alespoň po dobu 20 sekund.Na osušení jsou údajně nejlepší papírové ručníky, ne horký vzduch.

2. Neměli bychom se zbytečně dotýkat rukama obličeje.

3. Dva
krát denně bychom měli kloktat teplou slanou vodu.

4.
Nosní dírky si čistit tampónky namočenými v teplé slané vodě.

5. Imunitu bychom měli posilovat potravinami bohatými na vitamín C (citrus. plody, kysané zelí...).

6.
Pít hodně teplých nápojů, které vymývají šířící se virus z krku do žaludku, kde nemůže přežít.Mně osobně velmi pomáhá, pokud se necítím ve své kůži, vypít horký čaj z černého bezu s medem.

7.
Snažme se žít zdravě (hodně spát a odpočívat, sportovat, jíst vyváženou stravu) a hlavně si možnost nákazy nepřipouštějme ( budeme-li si říkat, že chřipku určitě chytíme, skutečně se tak stane- alespoň to tvrdí někteří lékaři).