7.A se pokouší o umělecký překlad

Autor: Mgr. Linda Andresová, zveřejněno: 20.2.2014


Od začátku roku se sedmé ročníky v angličtině učí minulý čas. V učebnici často narážíme na články a vyprávění o prázdninách. V hodinách jsme si jich přečetli spoustu a napsali i nějaké vlastní.

V závěru lekce nás čekaly poslední dva články o tom, jak se liší prázdniny a dovolená naše a našich prarodičů. Okusili jsme vody překladu, a to přímo uměleckého. Řekli jsme si základní zásady správného překladu a ve skupinkách jsme se pustili do práce.

Žáci velice rychle zjistili, že pochopit anglickou větu a vymyslet ten nejlepší český překlad dá poměrně zabrat. A ještě dávat pozor na gramatické chyby! Ale nakonec se dílo zdařilo. Posuďte sami.

Překládali jsme texty z učebnice Project 2, str. 40.

Umělecký překlad č. 1:
Když jsem byl malý, moc lidí na dovolenou do zahraničí nejezdilo. Většina lidí radši zůstávala v Británii. Nelétalo se letadlem a moc lidí nemělo auto, proto se jezdilo autobusem nebo vlakem. Měli jsme jenom jednu dovolenou za rok. Moji rodiče pracovali v továrně. V srpnu vždy továrnu na dva týdny zavřeli a rodiče měli volno. Vždy jsme jezdili do Brightonu. Nebyli jsme v hotelech, ale u tety a strýce. Bydleli poblíž Brightonu. Neměli jsme moc peněz, ale měli jsme se dobře. Hráli jsme si na pláži s mými bratranci a plavali jsme v moři. Neměli jsme moc věcí, ale byly to šťastné dny.

Umělecký překlad č. 2:
Většinou máme dovolenou dvakrát v roce. Jednu dlouhou v létě a jednu krátkou v zimě. Na delší dovolenou jezdíme v červenci nebo v srpnu, když není škola. Vždycky jezdíme na dva týdny na různá místa. Většinou jezdíme do Evropy, do Francie a Itálie, ale minulý rok jsme byli v Řecku. V zimě jezdíme na týden nebo na deset dnů, většinou na teplá místa jako jsou Kanárské ostrovy a Karibik. Ale minulou zimu jsme byli lyžovat ve Slovinsku. Byla to zábava. Vždycky cestujeme letadlem, když jedeme do zahraničí, a přespáváme v hotelech, ale hodně mých kamarádů jezdí s karavany do Francie nebo kempují. Auta do Francie dováží na trajektu nebo podmořským tunelem.