Extrémní spolupráce s XC Collaboration

Autor: Mgr. Linda Andresová, zveřejněno: 24.6.2014

Během školního roku jsme s žáky druhého stupně vyzkoušeli nový program XC Collaboration, který jim umožňuje maximálně spolupracovat s učitelem a zapojit se do dění v hodině.

Jedná se o doplněk softwaru SMART Notebook, který naše škola používá pro práci na interaktivních tabulích. Tento doplňkový program žákům umožňuje hromadné a okamžité posílání odpovědí učiteli přímo na tabuli. Využívá se buď s počítači, nebo s „chytrými“ mobilními telefony či tablety, pokud je k dispozici wi-fi.

Vlastní hodiny probíhaly tak, že žáci si pustili počítač, přes internet se přihlásili  do programu a učitel postupně zobrazoval otázky na interaktivní tabuli. Žáci poté odpovídali podle předem zadaných kritérií. Odpovídali slovem, větou, obrázkem či posílali podklady pro „spojovací“ cvičení.

Výhoda tohoto programu je především v tom, že najednou jsou zapojeni úplně všichni žáci ve třídě, odpovídat mohou anonymně, čímž odpadá strach ze špatné odpovědi a učitel může žákům poskytnout okamžitou zpětnou vazbu a vysvětlit případnou chybu.

Všem zúčastněným žákům se práce s XC Collaboration velice líbila a pozitivně hodnotili především to, že společnými silami vytvořili prezentaci, ze které se každý dověděl nové informace, protože více hlav víc ví a vymyslí.

Extrémní spolupráce s XC Collaboration