Smrťáka nesem s velikým nosem, do vody ho dáme, nad ním zazpíváme!

Autor: Mgr. Stanislava Tomková, zveřejněno: 24.3.2014

V pátek 21.3. 2014 definitivně skončila zima! S prvním jarním dnem žáci základní a mateřské školy v Rychnovku – Zvoli uspořádali průvod vsí s jasným cílem: chytit zimu za pačesy a pryč s ní.

Náležitě vyzbrojeni říkadly, chrastítky a malými „smrtholkami“, které sami vyrobili, dovlekli vzpírající se obrovskou Moranu až k vodě. Poslední zamávání, mocné postrčení a šup s ní do vody! Do vodního toku, který je branou do podsvětí, kam se zima na příštích pár měsíců ukryje.

Děti měly v plánu nejenom zahnat zimu, ale také pěkně přivítat jaro. Na školní zahradě paní učitelky z mateřské školy připravily dětem „líto“, které všichni ozdobili kraslicemi, pentličkami a zajíčky.

A jaro? Nenechalo na sebe dlouho čekat a předvedlo se v plné síle. Vždyť cestu lemovaly nejenom sněženky, ale také violky, narcisy, křivatce…

Přišlo jaro do vsi,
kde jsi zimo, kde jsi?
Byla zima mezi náma,
ale už je za horama.
Hu, hu, hu, jaro už je tu.

Smrťáka nesem s velikým nosem, do vody ho dáme, nad ním zazpíváme!