"A přece se točí"

Autor: Mgr. Hana Těšinová, zveřejněno: 19.11.2013

Žáci prezentovali své poznatky o planetách ve formě vyrobených plakátů. Následně rozpohybovali naši „Ostrováckou Sluneční soustavu.“

První hodiny zeměpisu v sedmém ročníku jsou tradičně věnovány vesmíru.

Žáci se při hodinách nejen dozví, co znamená výraz „Big Bang“, kde se v naší galaxii nacházíme, jaký je rozdíl mezi meteoritem a meteorem nebo kdy k nám příště přiletí Halleyova kometa. Zároveň se rozšíří své vzdělání i nejnovějšími poznatky o temné hmotě, energii, Higgsově bosonu a současném průzkumu Měsíce a Marsu.

Téma planety jsme pojali trochu netradičně. Žáci byli rozděleni do skupinek po dvou, vyhledali potřebné informace o zadané planetě či planetce a vytvořili informativní plakátek do třídy pro své spolužáky. Dále při hodinách matematiky vypočítali poměry oběžných drah a porovnali velikosti. V hodinách výtvarné výchovy vytvořili modely v určených poměrech.

Poté mohlo vše v přilehlém parku začít. Žáci nejprve odprezentovali spolužákům své poznatky o planetě a pak již rozpohybovali naši „ Ostrováckou Sluneční soustavu.“

Závěrem lze konstatovat, že podívaná to byla vskutku zajímavá. Pouze Uran odmítl válet sudy, Pluto se nedokázalo dostat pod rovinu oběhu ostatních planet a Halleyova kometa se nám zapovídala u zmíněného Pluta a ke Slunci vůbec nedoletěla.

Žáci se zhostili úkolu svědomitě a já věřím, že na tuto hodinu nikdy nezapomenou.

"A přece se točí"