TRX trenažéry - nové školní vybavení v kabinetu tělesné výchovy

Autor: Mgr. et Bc. Pavel Knajfl, zveřejněno: 15.1.2014

V rámci projektu Ostrov zdraví se podařilo naší škole získat finanční prostředky pro nákup nových pomůcek pro výuku tělesné výchovy. První etapa nákupu proběhla na přelomu listopadu a prosince loňského roku. Kromě klasických věcí, jakou jsou švihadla, florbalové hokejky, se nám povedlo nakoupit rovněž velmi atraktivní sportovní náčiní.

Jako příklad uvedu TRX trenažéry, jež jsou velkým hitem současných fitcenter a rehabilitačních klinik. Cvičící se drží dvou madel trenažéru, který je navázán na žebřinách, přítahy a zkosením těla reguluje obtížnost cvičení pro vybranou svalovou skupinu. Stačí pouze jinak vytočit zápěstí a ihned posiluje jiný sval v těle.

Oblíbenost v rehabilitačním cvičení spočívá v labilitě trenažeru. Cvičící si myslí, že pouze přibližuje zápěstí k vlastnímu rameni a posiluje tím svůj biceps, ale ve skutečnosti, aby tento pohyb mohl provádět, musí být celý zpevněný, zejména v oblasti hlubokých svalů pánevního dna. Tyto svaly mají rozhodující roli pro správné držení těla.

Zatím vlastníme šest kusů, avšak pro velkou oblíbenost u žáků, počítáme s rozšířením jejich počtu. Seznámení s TRX proběhlo v 6.-9. ročnících. Všichni si cvičení velmi chválili. Ve fotogalerii si můžete prohlédnout děti z 6. tříd na trenažerech v akci.

Na léto rovněž počítáme s posilováním hlubokého stabilizačního systému a koordinačních schopností žáků skrz pomůcku zvanou „Slackline“. Zjednodušeně řečeno, jedná se o moderní formu chůze po laně.

TRX trenažéry - nové školní vybavení v kabinetu tělesné výchovy