Exkurze v Gumotexu

Autor: Mgr. Linda Andresová, zveřejněno: 9.12.2013

S 8.A jsme se vypravili do jaroměřské firmy Gumotex, která se zabývá výrobou postelových matrací, pěnových dílů pro automobily, dodáváním gumárenských směsí a dalších výrobků spojených, jak už název firmy napovídá, s gumou.

Čas ubíhá rychle a pomalu se blíží doba, kdy se žáci osmých tříd budou muset začít zamýšlet nad tím, kam dál. Slovem „dál“ myslím, kam se vydají, až si odchodí devět let povinné školní docházky na naší základní škole. I když se může zdát, že je ještě času dost, my jsme vyrazili už letos do různých firem v Jaroměři, abychom se podívali, jak to vypadá ve výrobních podnicích za běžného provozu.

Tentokrát jsme se vydali do firmy Gumotex, která se zabývá výrobou širokého sortimentu gumových výrobků pro různé účely od doplňků do automobilů, přes matrace do postele, po výrobky pro volný čas, např. nafukovací čluny. Ve firmě nás mile přivítali a provedli nás částí areálu. Nejprve jsme se dověděli stručný nástin historie a současnosti firmy a poté jsme se přesunuli do dílen, kde si žáci mohli prohlédnout stroje a přístroje na výrobu doplňků do automobilů. Většinu dětí, především kluky, zaujala linka na výrobu řadicích pák.

Děkuji vedení a zaměstnancům firmy Gumotex, že nám dovolili nahlédnout za brány závodu a připravili si pro nás velice zajímavý a poučný komentář.

Bohužel v celé firmě platil zákaz focení, proto dnešní fotogalerie nebude moc rozsáhlá.

Na závěr si můžete přečíst, co žáci o exkurzi napsali:
„Nejvíce mě zaujala výroba řadicích pák, opěrátek a sedaček.“
„Chtěl bych tu pracovat, asi by mě to bavilo.“
„Prohlídka firmy se mi líbila.“
„Překvapilo mě, z čeho se vyrábí opěrky do aut.“
„Nelíbilo se mi, že exkurze byla krátká.“
„Zaujalo mě, jak se vyrábí opěrky.“
„Líbilo se mi, jak se co vyrábí do aut.“
„Exkurze byla celkově zajímavá.“
„Asi bych tu pracovat nechtěl, práce by mě nebavila.“
„Nejvíce mě zaujalo řetězení výroby.“
„Líbil se mi komplex firmy.“
„Nechtěla bych tu pracovat vzhledem k hluku a technické výrobě.“
„Zaujalo mě, že se tu pracuje především rukama.“
„Zaujaly mě stroje a vyrobené díly.“
„Líbilo se mi, jak se polystyren vyrábí a jaké nám ukazovali výrobky.“

Exkurze v Gumotexu