Exkurze v Jutě

Autor: Mgr. Linda Andresová, zveřejněno: 28.11.2013

S 8.A jsme se vypravili do jaroměřské firmy, Juta a. s., která se zabývá výrobou různých produktů pro zemědělství a stavebnictví, obalových materiálů a materiálů pro technické účely.

Čas ubíhá rychle a pomalu se blíží doba, kdy se žáci osmých tříd budou muset začít zamýšlet nad tím, kam dál. Slovem „dál“ myslím, kam se vydají, až si odchodí devět let povinné školní docházky na naší základní škole. I když se může zdát, že je ještě času dost, my jsme vyrazili už letos do různých firem v Jaroměři, abychom se podívali, jak to vypadá ve výrobních podnicích za běžného provozu.

Tentokrát jsme se vydali do firmy Juta a. s., která se zabývá výrobou širokého sortimentu produktů do různých odvětví průmyslu, především obalových materiálů. Ve firmě nás přivítal pan Flaxa, který nás podrobně seznámil s firmou, provedl nás téměř celým areálem a ukázal nám dílny a výrobní linky. Děti měly možnost nahlédnout do zákulisí textilní firmy, podívat se, jak vypadá běžný provoz v dílnách a zamyslet se, jaké to asi je, když tu lidé pracují dvanácti hodinové směny. Pan Flaxa neopomněl ani otázku vzdělání a na příkladech z praxe vysvětlil, že v dnešní době se bez vzdělání nedostanete ani k výrobní lince.

Děkuji panu řediteli Holešovskému, že nám dovolil nahlédnou do „zákulisí“ firmy a panu Flaxovi za trpělivý a poučný výklad o celém závodu.

Na závěr si můžete přečíst, co žáci o exkurzi napsali:

„Zaujalo mě, že pytle se vyrábí z části rostlin.“

„Líbilo se mi všechno, bylo to zajímavé, ale až na ten hluk.“

„Pracovat bych tu nechtěla kvůli velkému hluku.“

„Zaujalo mě, že dopoledne pytle šijí lidé, odpoledne stroje.“

„Líbilo se mi, jak se vyrábí povodňové pytle.“

„Líbilo se mi vše, co tam bylo, nikdy jsem nic takového neviděl.“

„Zaujalo mě, jak je firma stará, že funguje 60-70 let.“

„Líbily se mi stroje, protože byly všechny zajímavé.“

„Líbilo se mi, jak se tam všechno motalo a odmotávalo z rulí.“

„Líbila se mi vstupní místnost a obrazy.“

„Zaujalo mě, že se tu vyrábí pytle, které se dají použít jako těsnění pod dům, nebo s nimi přikrýt skládku.“

„Líbilo se mi, že nám pán říkal, jak co vzniká.“

Exkurze v Jutě