Hanin kufřík

Autor: Mgr. Jana Doubková, zveřejněno: 6.5.2015


Ve čtvrtek 30. dubna jsme se s deváťáky vypravili do Prahy. Naším cílem tentokrát nebyly památky, ale interaktivní program Vzdělávacího a kulturního centra židovského muzea Hanin kufřík.
 
V rámci tohoto programu nás čekalo mnoho zajímavého.
 
Nejprve jsme se seznámili s životním příběhem židovské dívky Hany Bradyové. Poznali jsme, jak postupně ovlivňovala a měnila její život protižidovská nařízení v Protektorátu, co prožívala, jak se změnil její život po deportaci do terezínského ghetta a nakonec do Osvětimi, kde také zahynula.
 
Poté jsme dostali za úkol  ve skupinkách vyhledat osudy pěti židovských rodin. Získané informace jsme prezentovali ostatním skupinám. I při této práci jsme získali spoustu zajímavých poznatků, které tak rozšířily naše povědomí o holocaustu.
 
Obrovským zážitkem byla pro nás beseda s pamětnicí, která nám vyprávěla o sobě a své rodině, jak žili před válkou a k jakým změnám v jejich životě došlo po vyhlášení Protektorátu, o životě v Terezíně a v Osvětimi, o tom, jak ji omylem přepsaný rok jejího narození zachránil život, zatímco celá její rodina v Osvětimi zahynula.
 
Na závěr nás čekala prohlídka Staronové a Pinkasovy synagogy a židovského hřbitova. Vše doprovázeno úžasným výkladem paní průvodkyně.
 
Celý program byl pro nás nezapomenutelným zážitkem.