Vitruální studijní kartičky

Autor: Mgr. Linda Andresová, zveřejněno: 19.10.2014


Každý žák, který se pustil do studia angličtiny nebo jiného cizího jazyka, od svého učitele slyšel větu: „Nejdou ti zapamatovat slovíčka, udělej si studijní kartičky.“ Z kartiček se sice učí dobře, ale té práce a toho času, než si je vyrobíte… A kdybyste si je vyráběli pravidelně, za chvíli je nebudete mít kam dávat.

S osmáky jsme našli řešení. Objevili jsme webovou stánku Cram.com, kde si každý může vytvořit studijní kartičky online během pár minut. Nemusíte si ani vytvářet přihlašovací údaje, stačí vám přihlásit se pomocí google účtu a můžete začít. Program je velice intuitivní, takže nevadí, že je celý v angličtině. Děti si s ním hravě poradí. Do prvního sloupce (přední strana kartičky) napíšete slovo česky, nebo vyhledáte obrázek, a do druhého (zadní strana kartičky) napíšete anglicky slovo, které si chcete zapamatovat.

Učení z těchto kartiček má několik fází. První je tzv. „Flashcard“, kde je přehled daných kartiček a už zde se můžete začít učit slovíčka. Kliknete na zelené tlačítko a dále si překlikáváte přední a zadní stranu kartičky, dokud si slovíčko nezapamatujete. K dalšímu procvičení slouží menu „Memorize“, v němž reagujete na slovíčka a programu dáváte zpětnou vazbu, zda si slovo pamatuje, nebo ho potřebujete dále procvičit. V menu „Test“ přiřazujete český překlad k anglickému slovu a nejpopulárnější modul, který zaujal všechny žáky nejvíc, jsou hry „Games“. První „diamantová“ dává body za správně uhodnutá slovíčka a druhá „střílečka“ sestavuje slova ze sestřelených písmen. U obou her si může kontrolovat své skóre, jak se lepšíte či se srovnat s ostatními hráči.


Se žáky osmého ročníku jsme si na zkoušku vyrobili kartičky s méně známými druhy zvířat a v závěru hodiny svedli bitvu v modulu „Games“ o nejlepšího studenta zvířátek. Následující odkazy vedou na námi vyrobené kartičky.

animals 1
animals 2
animals 3
animals 4
animals 5
animals 6
animals 7
animals 8
animals 9
animals 10
animals 11
animals 12
animals 13
animals 14

Galerie obrázků

Vitruální studijní kartičky
Vitruální studijní kartičky
Vitruální studijní kartičky