Jízda volným terénem aneb Naši snowborďáci jezdí freeride

Autor: Mgr. et Bc. Pavel Knajfl, zveřejněno: 16.3.2015

V rámci lyžařského výcvikového kurzu, který se konal v únoru v Horní Malé Úpě, měli naši žáci možnost absolvovat výuku na snowboardu (snb). Na svahu se sešlo kvarteto šikovných snowboarďáků - Bětka, Klára, Lenka a Libor.

Na snb začínala jen Lenka, před kterou smekám. Spadla snad tisíckrát a vždy mlčky vstala a šla to pokoušet znovu. Ve 4 pravidelně končil vlek, ale ona zula prkno a šla do kopce po svých… Nakonec díky své odhodlanosti dohnala počáteční manko v dovednostech a plnohodnotně se účastnila všech aktivit a výzev.

Přes výuku a základní zdokonalování v jízdě smýkaným obloukem, jsme okusili též jízdu po hranách v oblouku řezaném (carvingovém), jízdu na switch („slabší“ nohou napřed), a to včetně jízdy na vleku… Díky nadšení a touze po neustálém zlepšování jsme mohli postavit i dva skoky. Skoky přímé i s graby (chycení hrany) byly oblíbeným zpestřením každé jízdy. Odvážnější se pustili do skoků s rotací o 180°. A dařilo se! Výborné výkony převáděl zejména Libor Doležal z 9.A, z dívek mu poté sekundovala Klára Házová z 8.B. Oba pravidelně úspěšně dotáčeli svojí 180tku.

Vrcholem výuky snb byl poslední den. Při jízdě i skocích jsme si byli docela jistí. V protisvahu od naší sjezdovky se rozkládal krásný kopec pokrytý místy až 90 cm hlubokého sněhu. Každý snowboarďák miluje jízdu v prašanu a rád si „zapráší“. Neváhal jsem. Přes polední klid jsem „zmobilizoval“ trio zkušených a vyrazili jsme. Po téměř půlhodině brodění jsme vyšli na cestu, kde jsme nasadili prkna a užívali si cestu dolů. Žáci byli tak nadšení, že jsme vyrazili i podruhé. Lenka se už v žádném případě   nechtěla jen dívat a vyrazila s námi.

Jízda volným terénem aneb Naši snowborďáci jezdí freeride