Masopust v Rychnovku

Autor: Mgr. Šárka Pořízová, zveřejněno: 18.3.2015

Je krásné, když v dnešní době , kdy je všude plno Halloweenu, Santy Clause či svátku sv.Patrika se lidé v Čechách trošku pozastaví a rozptýlí od běžného shonu a připomenou si tradice, které dodržovali lidé u nás již v dřívějších dobách. O takové oživení tradic se kromě jiných obcí pokouší i Rychnovek a to velmi zdařile. Již několik dní děti ze školky a školy pilně trénovaly, aby přichystaly pásmo básniček, písniček a tanečků,  jimiž vyvrcholil masopustní průvod, do kterého se zapojily nejen samotné děti, ale také nadšení dospěláci v různých převlecích.

Ovšem už dopoledne jsme se ve výuce věnovali právě připomenutím masopustních tradic. Kromě různých zajímavostí, se kterými nás seznámili naši spolužáci svými referáty, jsme zhlédli i masopustní pohádku, vyplnili kvíz, ale především už od rána byla školička provoněná masopustními koblížky, které jsme vlastnoručně přichystali. Byly plněné povidly a moc nám chutnaly.

Připojujeme recept, podle kterého si je můžete udělat i vy doma.

Suroviny:

1   kg hladké mouky
12 dkg cukru
12 dkg másla
4  vejce
6  lžic rumu
1  kostka droždí
asi 1/2 litru mléka
špetka soli
citronová kůra asi z 1 citrónu
vanilkový cukr
povidla
olej na smažení

Z tohoto předpisu vytvoříme 68 koblih.

Masopust v Rychnovku