Krevní skupiny

Autor: Mgr. Hana Těšinová, zveřejněno: 29.6.2015

Laboratorní práce s umělou krví ve třídě 8.B.

Během školního roku se výuku dětem snažíme zpestřit různými exkurzemi, laboratorními cvičeními, či zajímavými projekty.  Jedno z posledních laboratorních cvičení bylo na téma „Krevní skupiny člověka“.Žáci se nejprve snažili seřadit chronologicky, na jednotlivých skutečných příbězích, vývoj darování krve, který né vždy dárci a příjemci přežili. Potom jim byl nastíněn příběh o muži, kterého přivezli do nemocnice po autonehodě. Tento člověk ztratil mnoho krve a právě je převážen na operační sál. Během operace bude potřebovat krevní transfúzi. Do nemocnice přišlo 6 jeho přátel, kteří se nabídli, že mu darují krev.

Žáci vystaveni tomuto příběhu dostali zkumavku krve raněného muže a 6 dalších se vzorky možných dárců. Náhražkou skutečné krve, se kterou nemůžeme pracovat, byl ocet, voda, mléko,  a speciální filtrát. To vše obarveno červeným potravinářským barvivem. Mícháním krve tak zjišťovali krevní skupiny. Některá krev se jim srazila a vytvořila nebezpečnou sraženinu, jiná pouze obsah naředila. Křížovým pravidlem a vylučovací technikou se tak postupně dostali k určení krevních skupin všech dárců i poškozeného.

Děti tato laboratorní práce velmi bavila, a dokonce nikomu se nepodařilo špatným rozhodnutím zabít raněného, což beru za úspěch celého cvičení.

Učitelka přírodopisu Hanka Těšinová.

Krevní skupiny