Pokusy ve 3.A

Autor: Mgr. Jana Šimková, zveřejněno: 22.3.2015

V úterý 17. března jsme se s dětmi pustili do důkazu přítomnosti vzduchu kolem nás.

Když v úterý 17.3. začala hodina prvouky, děti si hned všimly, že se bude něco dít. Na stupínku se objevila prázdná lavice a na ní nafukovací balónky, sklenice různých velikostí, svíčka a zápalky.Vše bylo připraveno a pokusy mohly začít. Učíme se o vzduchu a bylo potřeba dokázat, že je skutečně všude kolem nás a také si ukázat, jak se chová a co umí.

Nejprve jeden dobrovolník nafoukl balónek a zkoušel vzduchem v balónku sfouknout zapálenou svíčku, děti mohly pozorovat, co se děje s plamínkem, kterým směrem se pohybuje a nakonec sledovaly, že úplně shasl. Zkoušely také, co dovede nafouknutý balónek, pokud mu při vyfouknutí měníme velikost otvoru, krásně nám "zazpíval". Všem se také líbilo, jak balónek létá, pokud ho nafouknutý upustíme.

Vysvětlili jsme si také, že balónek nafouknutý vzduchem z plic nemůže sám létat, že je těžší než vzduch a padá k zemi, pouze balónek nafouknutý např. heliem může sám létat, protože je helium lehčí než vzduch. Také jsme si zkusili foukat pod list papíru a sledovali, jak se chová. Když jsme si povídali o složení vzduchu při nádechu a výdechu, dokázali jsme si přítomnost kyslíku v ovzduší a také nutnost přítomnosti kyslíku nejen k dýchání, ale i k hoření.

Přišla na řadu sklenice. Zapálili jsme si svíčku a přiklopili ji sklenicí. Děti pozorovaly, jak dlouho trvá spotřebování kyslíku při hoření v závislosti na velikosti sklenice. Myslím, že to pro žáky bylo velmi poučné a zároveň zábavné. Na přiložených fotografiích můžete vidět, jak je to bavilo.

Pokusy ve 3.A