Moderní pohybové formy aneb Více pohybu pro naše žáky!

Autor: Mgr. et Bc. Pavel Knajfl, zveřejněno: 2.12.2014

Digitální domorodci, tak nazývá dnešní socilogie děti a mládež 21. století. Moderní technologie lidem usnadňují denní pracovní činnosti či komunikaci. Dnešní děti ale tráví až příliš mnoho času „online“, nehýbou se, stávají se neobratnými, tloustnou a jejich přátelé jsou často jen virtuální.

Výborným řešením jak tento stav alespoň trochu utěšit je pohybová aktivita. Člověk spálí nějaký ten gram tuku, prokrví a zatíží svaly i vnitřní orgány, setká se s kamarády či vybije stres… K tomuto stavu dochází u dnešních dětí často jen v rámci školní TV, tedy 90 min za týden.

Mě jako tělocvikáře tento stav netěší a i z toho důvodu jsem se rozhodl vytvořit a nabídnout našim žákům možnost ovlivnit tuto situaci. Kladnou odezvu vyjádřilo i vedení naší školy. Nic již tedy nestálo v cestě a byl vytvořen nový volitelný předmět „Moderní pohybové formy“, který si mohou volit žáci 8. a 9. ročníků.

A o co jde?
Jedná se o hraniční předmět, který stojí někde mezi tělesnou výchovou, výchovou ke zdraví, dotýká se okrajově anatomie lidského těla, a to včetně jeho fungování. Důraz klade na seznámení s novými sporty (kondiční a akrobatická gymnastika, kalanetika, pilates, základy bojových sportů či TRX) dále s atypickými sportovními hrami (např. Makakbal, Brännbal, Dodgebal, Ringet… jsou to ty hry, které nejsou typické pro naše zeměpisné šířky a jejichž cílem je hlavně prožitek ze hry a rozvíjení týmové spolupráce… navíc pro ně ani ve školní TV nezbývá čas). Dále je během výuky zmiňován zdravotní účinek pohybové aktivnosti na tělesné, duševní i sociální zdraví žáků. Předmět se vyučuje jako dvouhodinovka jednou týdně. Množství času vyhrazeného pro pohyb žáků jsme tedy zdvojnásobili!

V prvním roce se podařilo naplnit obě skupiny! Tento předmět si v 8. i 9. ročníku zvolilo téměř 20 lidí! Zájem hýbat se tedy je! Vytvořená pestrá nabídka aktivit nového předmětu snad ukáže, že pohyb není jen o výkonech a může být velmi levným a příjemným způsobem, jak udržovat tělo v kondici, redukovat stres a efektivně trávit volný čas.

Moderní pohybové formy aneb Více pohybu pro naše žáky!