Beseda o zdravém životním stylu

Autor: Administrator, zveřejněno: 16.11.2009

Ve čtvrtek 12. listopadu proběhla ve třídě 7.B během hodiny výchovy k občanství beseda o zdravém životním stylu s dětskou lékařkou Mudr. Kaválkovou. Sedmáci se dozvěděli spoustu nových informací o zdravém způsobu života.

Nejprve se jich paní doktorka zeptala, zda ráno snídají. Udivilo mě, že asi polovina dětí z této třídy vůbec nesnídá. Důvodem je většinou to, že - pokud dojíždějí z okolních vesnic - ráno nemají čas, nebo zkrátka brzy po ránu nemají na nic chuť. Ještě před snídaní je podle paní doktorky důležité vypít dvě skleničky vody, protože ledviny jsou údajně schopny odvádět zplodiny látkové přeměny pouze od 4 hodin ráno do 14 hodin odpoledne. Milé kolegyně, pokud se chcete zbavit pomerančové kůže, zkuste v tomto čase přijímat více tekutin a ve zbývajícím čase méně. Dále děti diskutovaly o tom, co si představují pod pojmem ,,zdravá strava´´. Věděly dobře, že by měly jíst hodně ovoce a zeleniny. Nejen děti,  jež sportují, potřebují rovněž dobrý zdroj bílkovin - bílé maso nebo luštěniny.

Dětmi tolik oblíbené čínské polévky obsahují velké množství přídatných látek, aby spotřebitelům zachutnaly, hamburgery a párky v rohlíku jsou jen rychle spálené prázdné kalorie. Důležitý je rovněž pitný režim. Množství potřebných tekutin je dáno hmotností člověka,  pro čtyřicetikilogramové dítě to je asi 1 a půl litru za den.Ačkoliv mají děti rády slazené limonády, měly by pít spíše vodou ředěné džusy nebo bylinkové čaje. Sladit je opět není nutné cukrem. Znáte například javorový sirup nebo fruktózu? Na druhu používaných sacharidů velmi záleží, například řepný cukr obsažený téměř ve všech cukrovinkách, jsou jen rychle spálené prázdné kalorie. Proto by děti neměly ve velké míře jíst různé sušenky a sladkou čokoládu. Ke konci paní doktorka pohovořila o tom, že zdravý životní styl neznamená pouze zdravou stravu, ale také další skutečnosti, například naučit se aktivně odpočívat.

Z celé třídy se přihlásily pouze dvě děti, jež sportují. Patří sem rovněž to, že v budoucnu nebudou mladí lidé, kteří vyrostou z nynějších žáků, střídat partnery - pro riziko pohlavních nemocí a přenos virů způsobujících nádorová onemocnění děložního čípku. Z důvodu možného snadného přenosu ,,nemoci špinavých rukou´´ se děti mají doma zeptat, zda jsou proti žloutence očkovány a případně vybídnout rodiče, aby je raději očkovat nechali. V závěru hodiny dala paní doktorka dětem ochutnat sušené ovoce a celozrnné sušenky, aby měly možnost zakusit alternativní, zdravější způsob mlsání. Tyto pochoutky se dají koupit v obchodě se zdravou výživou nebo objednat na Internetu. Paní doktorko, děkujeme za inspirující informace!