Drátenictví v minulosti a dnes

Autor: Administrator, zveřejněno: 9.11.2009


Počátky drátenictví se datují od půlky 18. století. Drát se stal základním materiálem a podle něj byla taky pojmenovaná tato řemeslná technika. Vyráběly se z něj různé předměty denní potřeby jako byly - lžičky, věšáky, cedníky apod. Drát se používal i na zpevnění kuchyňského nádobí. Oplétala se celá nádoba, aby byla odolnější vůči poškození nebo rozbití. Největší rozmach drátenictví byl zaznamenán na konci 19. a začátku 20. století. Po skončení první světové války drátenictví začíná  postupně upadat. V padesátých letech 20. století drátenictví úplně zaniklo.

Až v posledním období se opět dostává do povědomí, již ne jako řemeslo vyrábějící předměty denní potřeby, ale jako řemeslo umělecké výroby. Dnes je možné vidět na trhu různé šperky a ozdoby, které vznikly touto technikou.

V pátých třídách jsme z drátků a korálků vytvářeli zápich do květin ve tvaru srdíčka. Používali jsme dva druhy vázacího drátu. Jeden silnější, aby držel tvar srdíčka, druhý slabší na ozdobení a na navlečení korálků.

Vytvářet lze nejen srdíčko, ale i složitější tvary: sluníčko, lupínek apod. Záleží jen na fantazii a zručnosti jedince. Tento výrobek může posloužit např. jako dárek. Jeho zhotovení není obtížné ani drahé a zajisté obdarovaného potěší.

 

Drátenictví v minulosti a dnes
Drátenictví v minulosti a dnes