Jak jsme mýdlo vařili

Autor: Administrator, zveřejněno: 29.1.2009


Jak se vyrobí mýdlo? Dáme do hrnce tuk, kosti, kostní moučku a vaříme, dokud se to vše nerozvaří na jemnou hmotu. Zní to trochu morbidně? Popravdě, zní. Takhle se už dnes snad ani mýdlo nevaří.

Děti se na tyto dny velice těšiyi. Celé týdny dychtivě očekávaly ten „týden“, kdy konečně začnou vařit mýdlo. A dočkaly se a také zjistily, že na tom nebylo vůbec nic těžkého. Nepoužili jsme ani kosti, ani tuk, ale transparentní mýdlovou hmotu, kterou jsme rozpustili v teplé lázni. Co ale děti bavilo ze všeho nejvíce, bylo jeho obarvení a ovonění. Pečlivě vybíraly barvy, aby docílily správného odstínu. Každou ampulku s vonnou esencí trpělivě otevíraly a zavíraly, aby našly takovou vůni, která by se hodila k barvě a tvaru jejich mýdla. Roztavenou hmotu poté nalévaly do forem a netrpělivě čekaly, až mýdlo ztuhne. Ve formách vytvářely takové barevné kompozice, že některá mýdla byla dokonce až pěti barevná.

A pak přišlo velké rozloučení. Děti totiž mýdla nevyráběly samy pro sebe, ale na charitativní prodej, jehož výtěžek přispěje na nákup hraček pro naši školní družinu. Děti svá mýdla úhledně zabalily do celofánových balíčků a každý jeden pojmenovaly osobitým názvem, jako třeba „Šnekoleda“ nebo „Mořský koník na výletě“, a tak podobně. Chtěly, aby jejich mýdlo bylo nejen dobře vyrobeno, ale také správně zabaleno. Označily každý sáček štítkem a mýdla mohla jít k prodeji.

Sice je trochu bolelo srdíčko, že zrovna oni nejsou jejich právoplatnými majiteli, ale na druhou stranu měly radost, že jejich výrobek potěší srdce někoho jiného.

Jak jsme mýdlo vařili
Jak jsme mýdlo vařili
Jak jsme mýdlo vařili
Jak jsme mýdlo vařili
Jak jsme mýdlo vařili
Jak jsme mýdlo vařili
Jak jsme mýdlo vařili