Cesta do pravěku

Autor: Administrator, zveřejněno: 27.10.2009

Jaký byl život pravěkého lovce a zemědělce? Na tuto a další otázky jsme hledali odpovědi v hodinách dějepisu. Protože jsou naše děti zvídavé a nestačí jim jenom něco vědět, ale chtějí si to i vyzkoušet, „vydali jsme se do pravěku“.

Život pravěkého lovce závisel na úspěšném lovu. A tak i před námi vyvstal hned na počátku našeho putování nelehký úkol:“ Jak si zajistit dobrý úlovek, abychom přežili“. Po vzoru pravěkých lovců jsme se rozhodli podpořit zdar lovu magickým obřadem, při kterém přechází zvířecí síla a mrštnost na lovce. Vydali jsme se do nitra jeskyně( školní družiny) a po krátkém hledání jsme nalezli vhodné místo pro uskutečnění našeho plánu. Vrhli jsme se do práce a zanedlouho zdobily „stěny jeskyně“ obrazy bizonů, mamutů a laní. Následoval rituální tanec a nějaké to zaříkávadlo z úst šamana a úspěch lovu jsme měli zaručen.

Po magickém obřadu jsme opustili pravěké lovce a zamířili k prvním zemědělcům. Stejně jako oni jsme se i my pustili do výroby prvních keramických nádob. Nebylo to vůbec jednoduché, ale i s tímto úkolem si šesťáci hravě poradili a pořídili „pravěké hospodyňce pěknou výbavičku do její kuchyně“.

Čas se nemilosrdně nachýlil a nám nezbylo nic jiného, než naše krátké putování do pravěku ukončit. Prožili jsme příjemné dopoledne ve společnosti našich předků a už se těšíme, že si snad někdy příště, nějaké podobné setkání s minulostí zopakujeme.