Exkurze do ASSA ABLOY

Autor: Administrator, zveřejněno: 18.5.2010

Dne 18.5. podnikli vybraní žáci z 8.B a 8.C exkurzi do strojírenského podniku v Rychnově nad Kněžnou – ASSA ABLOY sro, který všichni znají ještě pod značkou FAB.

Tato firma, čítající v současnosti asi 600 pracovníků, se zabývá tradiční výrobou vložek do zámků. Žáci si mohli prohlédnout celý výrobní proces od polotovarů bubínků a klíčů z mosazi až po konečnou úpravu drážkováním, automatickým montováním či ručním nastavováním stavítek, čímž se vytvoří až několik milionů možných kombinací. Zajímali se i o výrobu zámků, které jsou zajištěny proti odvrtání a používají se v trezorech nebo věznicích.

Odpoledne navštívili žáci pevnost Haničku nedaleko Rokytnice nad Orlicí. Překvapila je spletitost podzemních chodeb, které byly vybudovány na obranu republiky v době před 2. světovou válkou během krátké doby dvou let. Dnes slouží jako muzeum, které dětem připomíná, možná trochu depresivně, slavné i neslavné okamžiky z dějin našeho národa.

Exkurze do ASSA ABLOY